Międzynarodowy Dzień Lasów – WSPÓLNIE działajmy!

Międzynarodowy Dzień Lasów – WSPÓLNIE działajmy!

 

Międzynarodowy Dzień Lasów obchodzimy 21 marca.

Tego dnia wzrasta świadomość wśród ludzi o znaczeniu lasów dla człowieka – tak przynajmniej być powinno, a jak jest niech każdy zastanowi się jak wygląda to w jego otoczeniu.  Nie bez powodu co roku setki uczniów z opiekunami wchodzi do lasów aby choć jednym małym gestem przyczynić się dla dobra przyrody.
Podnieść papier, plastikową butelkę czy kawałek potłuczonego szkła i potem z dumą wrzucić do wora na śmieci to istotny i tak potrzeby gest w stronę natury, z którą każdego dnia obcujemy.
Wiele osób do dziś nie zdaje sobie sprawy jakie zagrożenie stanowimy dla lasu, poprzez wyrzucanie śmieci. Należy pamiętać, że ponad połowa pożarów lasów w Polsce została spowodowana właśnie przez człowieka. Niestety to my ludzie najczęściej odpowiadamy za pogarszającą się jakość powietrza, równocześnie utrudniając roślinom oczyszczanie go z zanieczyszczeń.

Pamiętajmy, że lasy wytwarzają około 26,6  mld ton tlenu. Jest to ponad połowa rocznego zapotrzebowania wszystkich i ludzi i zwierząt na Naszej Planecie. Jeśli nie chcemy doprowadzić do degradacji i zniszczenia naszego Wielkiego Sojusznika chrońmy i dbajmy o ten nasz las. Bądźmy świadomi tego, że las jest nam bardzo potrzebny.

W Międzynarodowy Dzień Lasów, my WSPÓLNY z inicjatywy naszej Pani Prezes Ewy Roman, Pani Moniki Stachowiak-Grochala z Klubu Integracji Społecznej Fundacji AKME w Wągrowcu,  Pani Ewy Muszyńskiej – Roth z Nadleśnictwa Durowo oraz Koła Polskiego Towarzystwa Leśnego działającego przy Nadleśnictwie ruszyliśmy w stronę lasu aby pozbyć się tego
co go zanieczyszcza i mu zagraża.
W akcji wzięło udział wiele chętnych osób. Wśród nich znalazły się także seniorki związane z Wągrowieckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Byli też pracownicy OSIR oraz liczna młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej ze swoimi wychowawczyniami. Pojawił się również Zastępca Burmistrza Wągrowca Pan Piotr Pałczyński, który bardzo chętnie popiera tego typu inicjatywy.

Warto mieć szeroko otwarte oczy aby być świadomym tego co nas otacza, otwórzmy jeszcze nasze serca i WSPÓLNIE działajmy!

   

  • Działajmy WSPÓLNIE
  • las1